Lakier czy olej? To wybór związany z przeznaczeniem podłogi bądź upodobaniami estetycznymi. Lakier to powierzchnia umożliwiająca łatwą konserwacje i utrzymanie w czystości. Drewno po lakierowaniu uzyskuje swą naturalną barwę i uwidacznia się każdy szczegół, przy drewnie egzotycznym otrzymamy tzw. trzeci wymiar, czyli głębię.
Podłoga olejowana najczęściej stosowana na powierzchniach, które będę intensywnie użytkowane np. sale taneczne. Powierzchnia ta jest matowa. Podłogi olejowane wymagają częstszej okresowej konserwacja powierzchni uzależnionej od intensywności użytkowania. Podłogi olejowane i woskowane można odnowić tylko w jednym, zabrudzonym czy uszkodzonym miejscu, bez potrzeby generalnego remontu. Oliwa w odróżnieniu od lakieru wsiąka w górną warstwę drewna, a nie pokrywa jego powierzchni mniej lub bardziej błyszczącą błoną, jaka się pojawia przy lakierowaniu.
Znajdująca się na powierzchni warstwa lakieru jakby oddziela go od otoczenia, natomiast impregnując powierzchnię olejem zostaje bezpośredni kontakt z drewnem, ono łatwo oddycha i reguluje w ten sposób mikroklimat pomieszczenia. Przy zastosowaniu olejów zachowujemy naturalną strukturę drewna, także w dotyku, można go wyczuć przesuwając dłonią po powierzchni posadzki.
Oleje zazwyczaj bywają syntetyczne, naturalne i mieszane. Naturalne są pochodzenia roślinnego, czas ich schnięcia jest dłuższy niż olejów syntetycznych, są także mniej odporne, a pokrytą powierzchnię należy periodycznie woskować albo pielęgnować innymi specjalnymi środkami. Podstawową zaletą naturalnych olejów jest ekologiczność. Oleje syntetyczne z kolei schną o wiele szybciej, są bardziej odporne, pielęgnuje się je periodycznie wycierając powierzchnię tą samym olejem (jednak rzadziej niż trzeba woskować powierzchnię impregnowaną naturalnym olejem), często są używane do pokrycia podłogi o komercyjnym przeznaczeniu.
W łazience najlepiej sprawdza się właśnie ten rodzaj wykończenia – drewno jest zabezpieczone nie tylko na powierzchni (pod uszkodzony w jednym miejscu lakier będzie dostawać się woda, która potem nie będzie miała możliwości odparowania).
Zobacz kilka filmów o pielęgnacji podłogi olejowanej i jak ją ewentualnie naprawic w przypadku rysy.