Podłogi na ogrzewanie podłogowe
Drewniane podłogi na ogrzewanie podłogowe to:
- czujesz ciepło pod stopami, ciepło drewna nie plastiku,
- możliwość układania podłogi na klej jak również podłogi pływającej,
- wiele warstw lakieru i olejowosku tworzy ochronną barierę.
Ogrzewanie podłogowe to duża wygoda i komfort dla użytkowników podłóg drewnianych, którzy lubią czuć ciepło pod stopami. Powstaje, więc pytanie jakie ogrzewanie zastosować, aby na naszej podłodze nie doszło do nadmiernej pracy drewna.
Obecnie na rynku dostępne są już systemy grzewcze dostosowane do każdego rodzaju podłogi nawet drewnianej. Instalując elektryczne czy wodne ogrzewanie pod podłogę drewnianą należy wziąć pod uwagę kilka czynników takich jak; grubość drewna, maksymalną temperaturę roboczą tego pokrycia określoną przez producenta.
Kolejna istotna informacja to moc instalowana, która zależy od podłoża na jakim będziemy układać system grzewczy. Jeżeli spełnimy powyższe warunki z pewnością cieszyć będziemy się korzyściami, jakie daje nam ogrzewanie podłogowe.
Podłogi na ogrzewanie podłogowe układa się na posadzce cementowej lub anhydrytowej.
Wykonawca posadzki z ogrzewaniem podłogowym zobowiązany jest wykonać wygrzanie podłoża, aby z jastrychu, po jego związaniu i skondensowaniu, odparowała woda. W tym celu należy włączyć ogrzewanie podłogowe, stopniowo podnosząc temperaturę o 5°C dziennie, aż do temperatury maksymalnej 26°C, po czym zaleca się utrzymanie temperatury 24°C przez około 14 dni. Po tym okresie należy redukować temperaturę o 5°C dziennie, do czasu gdy warstwa wierzchnia osiągnie poziom 15-18°C, a względna wilgotność powietrza spadnie do 55%. Podczas podgrzewania podłoże oddaje wilgoć, którą inaczej wchłonąłby świeżo położony parkiet. Wygrzewanie trwa około 21 dni i trzeba je przeprowadzić bezpośrednio przed rozpoczęciem układania parkietu.
Wilgotność jastrychu, zmierzona wilgotnościomierzem, powinna wynosić ->1,5% - dla jastrychu cementowego, -> 0,3% - dla jastrychu anhydrytowego.
Jeśli pomiary wykazały odpowiednią wilgotność i nie upłynął więcej niż tydzień od zakończenia wygrzewania jastrychu, prace może zacząć kolejna ekipa - układająca podłogę. Aby drewno nie zmieniało wymiarów, w czasie układania jego wilgotność nie może wykraczać poza dopuszczalny zakres. Temperatura powietrza podczas układania i przez pierwsze 48 godzin po jego zakończeniu, powinna być utrzymana na poziomie 21°C, a następnie zwiększana o 1-2 stopnie dziennie. Granicą, powyżej której nie powinno się nastawiać ogrzewania jest 26°C
Równie ważnym czynnikiem aby nasza drewniana podłoga nie została narażona na nadmierną pracę jest odpowiednia temperatura na powierzchni podkładu podłogowego nie powinna ona przekraczać 26 stopni °C , a wylewka powinna być odpowiednio wcześnie przygotowana i sezonowana. Dostosujmy podłogę do ogrzewania podłogowego pamiętając o doborze gatunku drewna, odpowiedniej grubości najlepiej z czterostronnie fazowaną krawędzią gdyż zmniejszy to widoczność pracy drewna, a z pewnością będziemy cieszyć się ciepłą podłogą przez lata.
Jaki rodzaj parkietu, deski na ogrzewaniu jest najlepszy ?
Rozwiązaniem, które dobrze funkcjonuje na ogrzewaniu podłogowym, są podłogi wielowarstwowe (dwu- lub trójwarstwowe; fabrycznie lakierowane, olejowane lub przeznaczone do dalszej obróbki), ponieważ krzyżowe ułożenie poszczególnych warstw drewna wyraźnie ogranicza jego pracę i zapobiega powstawaniu szczelin pomiędzy nawet bardzo szerokimi elementami. Biorąc pod uwagę powyższe cechy i to że stabilizacja parkietów dwuwarstwowych i trzywarstwowych jest wysoka bo przewyższa do 75% parkiety lite, mamy największą pewność, że parkiety te najlepiej spełnią swoje zadanie na ogrzewaniu podłogowym.